AKDENİZİN İNCİSİ FETHİYE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bu İmam Full Dijital

Bu İmam Full Dijital Empty Bu İmam Full Dijital

Mesaj tarafından Nayim 31/3/2007, 17:11

İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki Kemalpaşa Camii'nin imamı Sırrı Özdemir (40), kürsüye kitap yerine dizüstü bilgisayar koyuyor, kulağına telsiz mikrofon takıp vaazına projeksiyon cihazıyla görsel zenginlik katıyor. Evli ve iki çocuk babası olan Özdemir'in cemaatinde valiler, hâkimler, profesörler, yelpazenin sağından ve solundan siyasiler, kadınlar, hatta kulağı küpeli gençler var. Özdemir, türban konusunda toplumda anlamsız gerginlik yaşandığı görüşünde.

Dört kardeşinden biri Rusya, biri Hollanda, biri Suudi Arabistan, biri de İzmir'de. İzmir'deki ağabeyi balık ve rakı keyfiyle ünlü Deniz Restoran'ın müdürü. Ağabeyinin içkili restoranda çalışmasını, "Kendi tercihi. Dini doğruları söylemeye çekinmeyiz, fakat kimsenin özel hayatına karışmayız" diye yorumluyor. Sıra dışı imam, Milliyet'in sorularını yanıtladı:

Mesleğe nasıl başladınız?

Babam çiftçi, annem ev hanımıydı. İlkokulu Erzurum'da bitirdim. 13 yaşında İzmir'deki ağabeyimin yanına geldim. İmam hatip lisesini bitirdim. Açık Öğretim Fakültesi'nde ilahiyat ön lisans eğitimi aldım. Lisede okurken Manisa Kula Çarşı Camii'nde müezzinliğe başladım. Liseyi bitirince şu an görev yaptığım camiye müezzin olarak atandım. Dört yıl sonra, avlusunda ******'ün annesinin mezarı bulunduğu için "Zübeyde Hanım Camii" olarak bilinen Osman Paşa Camii'nde imamlığa başladım. 2006'da Kemalpaşa Camii'ne geldim.

Dijital vaaz fikri nereden çıktı?

Cemaatin aydınlatılmasını istediği dini konuları seçiyoruz. Her salı günü öğle namazından önce toplanıyoruz. Karşıyaka vaizi Sabri Çap ile birlikte teknolojiden yararlanıyor, dizüstü bilgisayar kullanıyor, konuya uygun fotoğraf, görsel malzeme, ayet ve hadisleri projeksiyonla dev ekrana yansıtıyoruz. Cemaate soru sorma imkânı verip aktif olarak katılımlarını sağlıyor, ilgilerini artırıyoruz.

Eşi İngilizce öğretmeni

Başka bir uğraş var mı?

Karşıyaka Havva Özişbakan Lisesi'nde din kültürü ve ahlak dersi veriyorum. Eşim de Karşıyaka İmam Hatip Anadolu Lisesi'nde İngilizce öğretmeni. Başı açık. Oğlum 8'inci sınıfta, futbol oynuyor. Kızım 5'inci sınıfta, gitar çalıyor.

Bir gününüz nasıl geçiyor?

Doğanlara hoş geldiniz demekten, vefat edenleri ahirete uğurlamaya kadar insanlarla beraber oluyoruz. Yeni doğan çocuklara isim verme, evlenen çiftlerin mutluluklarını duayla bereketlendirme, yakınlarını kaybetmiş olanların acılarına ortak olma, camiye gelenlerin dini sorularını cevaplama gibi görevlerimiz var. Sabah 05.00'te kalkıyor, evime gece 23.00'te dönebiliyorum. İşimin sevdalısıyım. Güne gazeteleri, köşe yazarlarını okuyarak başlıyorum. Fırsat buldukça kitap okuyorum. Şu anda elimde "İşgal ve Direniş" ile "Küçük Anılarda Büyük Sırlar" var. Fırsat buldukça sinemaya, tiyatroya, konsere, hafta sonları da futbol maçlarına gidiyorum. Karşıyaka'yı tutuyorum.

Sosyeteyle umre ziyareti yaptı

Başka etkinlikler yapıyor musunuz?

"İstanbul sosyetesi" diye adlandırılan kesimle, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi görevlisi olarak umreye gittik, gidiyoruz... Kamuoyunun yakından tanıdığı, iş dünyasından önemli isimlerin eşleri var. Manevi duyguları çok farklı. Kâbe'yi görünce gözyaşı döküyorlar, dua okuyunca ağlıyorlar. Türbanlı olanlar da, olmayanlar da var. Mekke'de kapalıydılar. İstanbul'da uçaktan indik, kimisi başını açtı. Hanımların başının açık ya da kapalı olması kınanacak bir durum değil. Toplumda maalesef böyle anlamsız bir gerginlik yaşanıyor.

Kadınlar cuma namazına geliyor

Cemaatinizde kimler var?

Cemaatimizde emekli valiler, askerler, hâkimler, öğretim görevlileri, yelpazenin sağından da, solundan da siyasiler, modern giyimli gençler var. Hepsi aydın, kültürlü insanlar. Dijital imkânlardan yararlanmamız ve karşılıklı sohbetlerimiz kulaktan kulağa yayılınca gelenlerin sayısı ikiye katlandı. Kadınlar da bayrama, cuma namazına geliyor.

Milliyet (31.03.2007)
Nayim
Nayim
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 76

http://incirkoy.blogcu.com