AKDENİZİN İNCİSİ FETHİYE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kınalı Ali

2 posters

Kınalı Ali Empty Kınalı Ali

Mesaj tarafından Nayim 13/3/2007, 20:13

KINALI ALİ
Üst teğmen Faruk Çanakkale Cephesi'ne yeni gelen askerleri konrol ediyor bir tarftan da onlarla
laflıyordu nerelisin gibi sorular soruyordu. Bir ara sacının ortası sararmış bir çocuk gördü. Merakla
'Adın ne senin evladım ?' der. Çocuk 'Ali' diye cevap verir. Nerelisin? der. Ali Tokat Zile' denin der.
Peki evladım bu kafanın hali ne?' Anam cepheye gelirken kına yaktı komutanım'der. 'Neden?'
der komutan. Ali 'Bilmiyorum komutanım' der Ali: Peki gidebilirsin Kınalı Ali 'der. O günden sonra
herkes ona Kınalı Ali der. Herkes kafasındaki kınayla dalga geçer. Kısa sürede cana yakın ve cesur
tavırlarıyla tüm arkadaşlarının sevgisini kazanır.Bir gün ailesine mektup yazmak ister.Ali'nin okuma
yazması da yoktur arkadaşlarından yardım ister ve hep beraber başlarlar yazmaya. Ali söyler
arkadaşları yazar ''sevgili anne babacığım ellerinizden öperim ben burada çok iyiyim beni merak
etmeyin'' diye başlar. Kız kardeşini kendinden küçük erkek kardeşini sorar köyündekilerin burnunda
tüttüğünü yazdırır. Kendilerini merak etmemesini kendileri var oldukça düşmanın bir adım bile
ilerleyemeyeceğini yazdırır.
Gururla mektubu bitirir. Neden sonra aklına gelir ve yazının sonuna NOT düşer : Alinin
kendisinden hemen sonra askere gidecek bir kardeşi daha vardır.
''Anacığım kafama kına yaktın burada komutanlarım ve arkadaşlarım benle dalga geçtiler.Sakın
kardeşim Ahmet'e de yakma onla da dalga geçmesinler der ellerinden öptüm'' diye bitirir. Aradan
zaman geçer. ingilizler kati netice almak için tüm güçleriyle Gelibolu'ya yüklenirler. Bu cepheyi savunan
erlerimiz teker teker şehit düşerler...
Bunlara takviye olarak giden yedek kuvvetlerde yeterli olmamış, onların sayıları da epey azalmıştı
Gelibolu düşmek üzereydi. Kınalı Ali'nin komutanı da olayı görüp yerinde duramıyordu. Kendisinin
bölüğü henüz sıcak temasa hazır değildi. Onlar yeni gelmişti.Onları insan bedeninin süngü ve
mermilerle orak gibi biçildiği bu yere dua ediyordu.Komutaların bu düşünceli hali gören ve durumun
vahametini bilen Kınalı Ali ve arkadaşları komutanlarına yalvar yakar oraya gitmek istediklerini
söylerler. Komutanları onları ölüme gönderdiğini bile bile çaresiz gönderir. Kınalı Ali'nin bölüğünden
kimse sağ kalmaz hepsi şehit olmuştur. Aradan zaman geçer. Kınalı Ali'nin ailesine yazdığı mektubun
cevabı gelir.Komutanları buruk ve gözleri dolu dolu mektubu açıp okumaya karar verirler. (Bu mektubun
aslı Çanakale müzesinde sergilenmektedir)
Babası anlatır Ali'nin: ''oğlum Ali nasılsın? iyi misin? gözlerinden öperim, selam ederim dedikten sonra
öküzü sattık paranın yarısını sana, yarısını da cepheye gidecek kardeşine veriyoruz. Şimdi öküzün
yerine tarlayı ben sürüyorum zaten artık zahireye de fazla ihtiyacımız olmadığı için yorulmuyorumda.
Siz sakın bizi merak etmeyin bizi düşünmeyin der köyü akrabalarını anlatır ve mektubu bitirir. Ali,
ananın da sana diyeceği bir şey var'' Anası anlatır: ''Oğlum Ali yazmışsın ki kafamdaki kınayla dalga
geçtiler Kardeşime de yakma demişsin Kardeşine de yaktım komutanlarına ve arkadaşlarına söyle
senle dalga geçmesinler bizde 3 şeye kına yakarlar
1-Gelinlik kıza.Gitsin ailesine çocuklarına kurban olsun diye...2-Kurbanlık koça. Allah'a kurban olsundiye..
3-Askere giden yiğitlerimize Vatana kurban olsun diye....Gözlerinden öperim selam ederim
Allah'a emanet olun'' Mektubu okuyan Alinin komutanı ve diğerleri hıçkıra hıçkıra ağlamaktadırlar......
Nayim
Nayim
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 76

http://incirkoy.blogcu.com

Kınalı Ali Empty Geri: Kınalı Ali

Mesaj tarafından fethiyeli 6/4/2007, 11:23

çok duygulu bir paylaşım teşekürler.

fethiyeli
Yeni Üye
Yeni Üye